Duyurular

Türkiye’deki booking.com ve periscope.tv Engellemeleri Hakkında

Yazar: 2 Nisan 2017 Yorum yok

Türkiye internet gündemi, Mart’ın son haftasında yine oldukça hareketliydi. Özellikle internet odaklı hizmet veren global şirketler açısından rekabet soruşturmalarının açıldığı bir hafta geçirdik. Booking.com ve Periscope uygulamaları ile ilgili yapılan yasal başvurular ve alınan mahkeme kararları tartışma konusu oldu.

Küresel çapta hizmet veren ve turizm ve seyahat sektörüne dünya çapında sayısız kolaylık getiren, internet odaklı rezervasyon sitesi booking.com TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) tarafından açılan dava sonucunda, haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle Türkiye kullanıcıların kullanımına kapatıldı. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 29 Mart 2017’deki duruşmasından çıkan kararla engellenen ve yurt içi otellerde rezervasyonun artık mümkün olmadığı booking.com’un ardından, benzer hizmeti sunan diğer sitelerin de engellenmesi bekleniyor. Son iki yılı, beklenenin altında rezervasyonla geçiren turizm sektörünü, alınan bu karar sonrasında daha da karamsar bir sezon bekliyor.

Booking.com engellemesinin üzerinden bir gün bile geçmeden diğer şaşırtıcı engelleme haberi Twitter’ın canlı yayın özelliğine sahip uygulaması Periscope cephesinden geldi. Periscope.tv sitesi ve Twitter kullanıcı hesabı, İstanbul 2. Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati tedbir kapsamında erişime engellendi. 2011 yılında Türkiye’de kurulan Periscope İletişim Hizmetleri şirketinin başvurusu ile alınan bu karar, 31 Mart 2017’de uygulamaya konuldu. Hemen sonrasında Twitter tarafından yapılan açıklamada Türkiye’ye özel olarak Periscope isminin Scope olarak değiştirdiği duyuruldu. Böylece bu yasal engel Twitter’ın hızlı manevrasıyla kısa sürede aşılmış oldu ve uygulama yayına yasal şekilde devam etmeyi başardı.

Booking.com ve Periscope ile ilgili yapılan yasal başvurular ve mahkemelerin aldığı kararlar gösteriyor ki, internetin hayatımıza hızla girmesiyle birlikte hali hazırdaki yasaların ve bürokrasinin, bu yeni teknolojiye ve toplumsal etkilerine göre yeniden güncellenmeleri acilen gerekiyor.

Korsan Parti Hareketi olarak ilgili yasaların, telif hakları ve ifade özgürlüğü kapsamında, internet kullanıcılarının lehine olacak şekilde güncellenmesi gerektiğini yeniden vurgulamak istiyoruz. Yeni iletişim teknolojilerinin birçok sosyal ve ticari durumu dönüştürdüğü düşünüldüğünde, yasal zeminlerin de bu dönüşüme uygun hale getirilmesini talep ediyoruz.

İnternet, tartışılmaz bir insan hakkıdır. İnternet kullanıcıları hayatın birçok alanında interneti özgürce kullanmalıdır. Çünkü internet yaşamdır!