Duyurular

İzlanda Korsanlarından Haber Var: Bunu aceleye getirmeyecek ya da küçümsemeyeceğiz.

Yazar: 5 Aralık 2016 Yorum yok

i%cc%87zlanda-korsanlarindan-haber-var-bunu-aceleye-getirmeyecek-ya-da-ku%cc%88c%cc%a7u%cc%88msemeyeceg%cc%86iz

İzlanda Korsan Partisi, Cuma günü Vekil Birgitta Jónsdóttir’e hükümet kurma yetkisi verilmesinin ardından bugün diğer partilerle koalisyon görüşmelerine başladı.

Korsanların henüz hangi partilerle görüşme yapmayı planlandığı belli değil. Parti, diğer birçok kişi tarafından çok önemli ve en kısa sürede müdahale edilmesi gereken bir durum olarak görülen konuyla ilgili ölçülü bir tutum alıyor gibi gözüküyor.

Parlamento üyeleri, tüm hafta sonu diğer tarafların temsilcileri olmadan, kendi aralarında, sıkıntıları görüşerek geçirdiler. Korsan Parti Vekili Einar Aðalsteinn Brynjólfsson “Bunu aceleye getirerek mahvetmek istemiyoruz. Her şeyin yolunda ilerlemesini istiyoruz.” diyerek bir açıklama yaptı:
“Tabii ki yeni bir hükümetin kurulma zamanı geldi, aksi takdirde anayasal bir krizle karşı karşıya kalabiliriz. Mevcut hükümet, sınırlı yetkisi olan geçici bir hükümettir. ”

Brynjólfsson ayrıca korsanların tercih ettikleri seçimin şu andaki iki iktidar parti dışındaki sol, merkez ve sağ partilerin olduğu beş partiden oluşan büyük bir ittifakı yönünde olduğunu teyit ediyor.

Geçen ay Sol Green Parti lideri Katrín Jakobsdóttir tarafından da benzer bir koalisyon denendi, ancak resmi müzakereler sonucunda başarısız oldu.
Buna rağmen Brynjólfsson bu durumda 5 parti koalisyonunun daha iyi olduğu konusunda iyimser düşündüğünü belirtiyor.

Kaynak: Iceland Monitor
Çeviri: Korsan Parti Hareketi Çeviri Ekibi