Bilgi ve Haberleşme ÖzgürlüğüDuyurular

İnternet temel insan hakkıdır!

Yazar: 25 Aralık 2018 Yorum yok

İnternete erişim, Birleşmiş Milletler tarafından 4 Haziran 2011’de “Temel bir insan hakkı” olarak tanımlandı. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne “Üçüncü Kuşak İnsan Hakkı” olarak dahil edildi. Avrupa Konseyi, 19 Nisan 2011’de internete erişim hakkını temel bir hak olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ekledi. Bu sözleşmelere imzacı taraf olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu kararları iç hukukuna uyarlama yükümlülüğü var.

Üstelik Estonya, İsveç, Fransa, ve İrlanda gibi bazı ülkeler sadece interneti değil, genişbant erişimi de insan hakkı olarak kabul ediyor.

24 Aralık 2018 tarihindeki T24’ün haberine göre ise cep telefonlarında internet paketi için belirli bir ücret ödeyen kullanıcılar 15 Ocak 2019’dan itibaren mobil telefonlarından diğer cihazlarla paylaştıkları internet bağlantısı (hotspot) için de ek ücrete tabi tutulacak. Söz konusu habere göre Turkcell’den konuyla ilgili olarak abonelerine gönderilen mesajla ortaya çıkan bu gelişme; iOS veya Android telefonlardaki hücresel internet bağlantısını başka cihazlarla paylaşmayı sağlayan “kişisel erişim noktası” özelliği kullananlar artık ek ücret ödeyecek. İlgili mesaja göre ek ücret uygulaması 15 Ocak 2019’da başlayacak.

İnternet teknolojisi sunduğu birçok vaat, olasılık, yenilik ve yarattığı binlerce ekosistemle yaşamımıza gireli 25 yıl geçti. Bu 25 yıl boyunca internet, biz kullanıcılar için yeni uygulamalar aracılığı ile gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

2017 yılında kaybettiğimiz Doç. Dr. Mustafa Akgül 2009’da İnternet Haftası kapsamında Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde, “İnternetin bir ağ teknolojisi olmanın ötesinde insanlığı yeni bir toplum biçimine taşıyan değişimi temsil ettiğini; sanayi devriminden daha köklü bir devrimi ve onun getirdiği yeni toplum biçimine yönelişin sancılarını yaşadığını” dile getirmişti.

Korsan Parti Hareketi olarak internetin temel insan hakkı olduğuna, tüm dünyada internet erişiminin yaşam hakkı, temiz su hakkı, evlilik hakkı gibi bir hak olduğuna inanıyoruz.

Kullanıcıların temel haklarından biri olan bu paylaşım hakkının ekstra ücretlendirilmesini evimizde yaptığımız yemeği komşumuzla beraber yiyememekle, sevdiğimiz müziği yanımızdaki kişiyle dinleyememekle ve okuduğumuz bir kitabı arkadaşımızla paylaşamamakla eşdeğer görmekteyiz.

Bu kapsamda; 15 Ocak 2019’da uygulanmaya başlanacağı açıklanan mobil internet paylaşımının ekstra ücretlendirilmesini kabul etmiyor, operatör ve servis sağlayıcılarını bu yanlış karardan geri dönmeye çağırıyoruz.

 

Korsan Parti Hareketi