Bilgi ve Haberleşme ÖzgürlüğüGözetimŞeffaflık

Edward Snowden: “Türkiye hükümeti, kendilerini eleştiren herkesi terörist olarak görüyor”

Yazar: 18 Aralık 2016 Yorum yok

Geçtiğimiz Salı günü Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’e röportaj veren Edward Snowden, Twitter gibi sosyal ağların terörizmle mücadele etmesi konusunda, “terörizm”in dünyada ortak bir tanımının olmadığını belirterek Türkiye’den örnek verdi: “Türkiye’nin inanılmaz derecede otoriter ve baskıcı olan hükümeti, siyasi muhaliflerini ve onları eleştiren herkesi terörist olarak görüyor.”

ABD seçim sürecinde gündeme oturan “internette yalan haberlerin yayılması” konusunda bir soruyu yanıtlayan Snowden, ifade özgürlüğünün Amerikan Anayasası’ndaki kutsal yerine atıf yaparak “Hükümetin sizin ne söyleyip ne söylemeyeceğinize karışması yasaktır. İnternette yalan bile söyleseniz, hükümet bu konuda bir şey yapamaz” dedi.

Örneğin terörizm gibi ekstrem bir konu ekseninde dahi ifade özgürlüğüne müdahalenin teknik açıdan zor olduğunu belirten Snowden şöyle açıklıyor:

“Google, Facebook, Twitter gibi şirketlerin biraraya gelip ‘terörist’ içerikler için bir veritabanı oluşturduğunu ve bunları kaldırdığını düşünelim. Kulağa mantıklı ve iyi bir fikir gibi geliyor. Çünkü kimse internette IŞİD’in eleman toplamasını görmek istemez. Fakat şu da var ki, tüm dünyanın kabul ettiği ortak bir ‘terörizm’ tanımı yok. Türkiye’nin inanılmaz derecede otoriter ve baskıcı olan hükümeti, siyasi muhaliflerini ve onları eleştiren herkesi terörist olarak görüyor. Peki onlar ‘Bu terörist bir ifadedir, bunu kaldırın’ veya ‘Bu terörist bir websitesidir’ dediğinde ne olacak?”

Sahte haber ve terörizm konularında sosyal medya şirketlerinin alması gereken tavıra dair görüşü sorulan Snowden şu fikri savundu: “Kötü ifadelere verilecek cevap sansür değil, daha fazla konuşmaya izin vermektir. Bu sorun bir hakem bekleyerek çözülmez. Katılımcıların, yani biz kullanıcıların birbirine yardım etmesi gerekir. Konuşup tartışarak, yeni paylaşımlar yaparak hangi haberin sahte olduğunu birbirimize gösterebiliriz. Eleştirel düşünmenin önemli olduğu fikrini yaymalıyız.”

Snowden röportajının videosunu yakında Türkçe altyazılı olarak YouTube kanalımızda yayınlayacağız.

Eski CIA istihbarat analisti Snowden, 2013 yılında, görev yaptığı Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın (NSA) Amerikan vatandaşlarını izleme ve dinleme programlarını Guardian, Der Spiegel gibi gazeteler aracılığıyla tüm dünyaya ifşa etmişti. Kimine göre “vatan haini,” kimine göre ise halkı geniş çaplı mahremiyet ihlallerinden haberdar ettiği için gerçek bir vatansever olarak görülen Snowden, halen Rusya’da siyasi sığınmacı olarak yaşıyor.

Mayıs 2015’te ABD’de federal mahkeme, NSA’nın milyonlarca kişinin telefonla haberleşme verilerini her gün düzenli olarak toplamasının yasalara aykırı olduğuna hükmetti, yani bir anlamda Snowden’ın ifşaatları destek bulmuş oldu.

Mahkemenin kararına rağmen halen “devletin gizli bilgilerini yetkisi olmayan kişilere vermek”le suçlanan Snowden’ın affedilmesi için “Pardon Snowden” adı altında büyük bir kampanya yürütülüyor.

Çok tartışma yaratan izleme programı ABD’de 11 Eylül 2001 terör saldırılarının hemen ardından başlatılmış, ancak Bush ve Obama dönemlerinde defalarca yenilenmişti.

Haber: Anonim Medya
Haber Görsel Kaynağı: Mark Blinch / Reuters