Bilgi ve Haberleşme ÖzgürlüğüDuyurular

Bölgesel İnternet Engellemeleri Hakkında

Yazar: 29 Ekim 2016 Yorum yok

bolgeselinternetengellemeleri9 Ekim 2016’da kamuoyuna yaptığımız açıklamada “İnternetin sansürlenmesini, kimi bahanelerle web sitelerinin kapatılmasını, insan hakları ihlâllerini, erişim engellerinin denetlenemez olmasını kabul etmiyoruz.” demiştik. Maalesef bahsettiğimiz uygulamalar devam ediyor. 25 Ekim 2016’dan itibaren Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasından sonra kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Diyarbakır, Mardin, Siirt, Kilis, Adıyaman, Tunceli, Elazığ, Batman, Van, Gazintep, Ağrı, Bingöl, Ardahan, Kars, Erzincan illerinde geçici – kalıcı, bölgesel – tüm ili kapsayan internet kesintileri yaşandı. Bu kesintilerin özellikle son aylarda artan insan hakları ihlâlleri ve bilgiye erişim engellemelerinin bir parçası olduğunu düşünüyoruz. Haberleşme özgürlüğü açıkça ihlâl edilmektedir. Geçen son 3 günde ne hükümetten ne de bilgi iletişimi, teknolojileri ve haberleşmeden sorumlu resmi kurumlardan herhangi bir açıklama yapılmadı.

11 Eylül 2016’da DBP’li (Demokratik Bölgeler Partisi) 24 belediyeye kayyum atanır atanmaz bölgede sabit ve mobil internet erişimi kesilmişti.

Hangi resmi kuruluş İnterneti kontrol etme yetkisini ellerine almıştır, kim/kimler internet erişim engellemesi yapmaktadır, haberleşme özgürlüğünü kim engellenmektedir ve tüm bu süreci kim denetlemektedir bilinmemektedir. Kamuoyu bu konuda bilgilendirilmelidir. Fakat bu konuda bir bilgilendirme yapılacağı zaman da neredeyse Türkiye’nin 4’te 1’i bu açıklamayı dinleyemeyecek, okuyamayacak duruma itilmiştir. Anayasamızın 22. Maddesi ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Madde 12 ve 19 açıkça ihlâl edilmektedir.

İnternet, Bilgi Erişimi ve Haberleşme Özgürlüğünün ihlâl edildiği bölgelerde en temel insani ihtiyaçlara ulaşım engellenmiş, temel hak ve özgürlükler kısıtlanmış ya da tamamen yok sayılmıştır. Tüm bu engellemelerin durdurulmasını, kamunun sosyal ve ekonomik olarak uğradığı zararın tanzim edilmesini, yasadışı işlem yapan tüm kişi ve kurumların denetlenmesini ve sorumlu görüldükleri takdirde gereken yasal işlemlerin yapılmasını istiyoruz.

İnternet, Bilgi Erişimi ve Haberleşme Özgürlüğünün ihlâl edildiği bölgelerde yaşayan, temel hak ve özgürlükleri engellenen insanlarımızın yanındayız.

Tekrarlıyoruz,

İnternet, bilgi ve kültür insanlık haklarıdır, hiçbir kurum ve kişinin mülkünde değildir ve tamamen özgür bırakılmalıdır. İnternet yaşamdır!

KORSAN PARTİ HAREKETİ